Note Headline.


Vybíráme správnou velikost podprsenky
_______
Kde podprsenky nakoupit?

Komentované články

 
Podprsenky - články

Jak si správně obléct podprsenku?

První velmi oblíbený způsob je ten, že si podprsenku zapnete vepředu, potom ji obtočíte kolem zad, přitáhnete nahoru a obléknete si ji.  Příliš tento způsob nedoporučuji. Obvod podprsenky takto rychle vytáhnete, a ten již brzy nebude moci pevně držet Vaše poprsí.

 Tímto způsobem si oblékejte podprsneku co nejméně

 

Druhý způsob je sice trošku náročnější na zručnost, ale šetrnější k Vaší podprsence.

Základem správného oblékání podprsenky je předklon, díky němu můžete lépe a snadněji umístit kostici (spodní díl podprsenky) těsně na prsní lem, viz obrázek níže.

 V předklonu umístíme kostici přesně na prsní lem

 

Pokud kostice lemuje prsní ohyb, můžete se napřímit a podprsenku zapnout. Pro ty z Vás, které doteď zapínaly podprsenku vepředu to může být zpočátku oříšek, ale párkrát si to zkuste, a půjde to samo.

 Zapínání podprsenky vzadu chce cvik

Dalším důležitým krokem je uspořádání prsou uvnitř košíčků. Nebojte se vložit ruku do každého košíčku, uchopit ňadro ze spodu a vytáhnout ho nahoru, podobně ho uchopte i z vnější strany a přitáhněte dovnitř, aby na něj kostice ze strany netlačila, můžete kostici i trochu odtáhnout směrem ven při současném přitahování prsní tkáně směrem dovnitř. Kostice nesmí nikde tlačit na měkkou prsní tkáň.

 Je potřeba pořádně ňadra v každém košíčku uspořádat, aby byla souměrná

 Rukou upravte prsa v každém košíčku

 Nyní máte správně oblečenou podprsenku, to ale ještě neznamená, že máte oblečenou správnou podpsenku. :-) Pokud Vám košíčky dělají dvojitá prsa, nebo Vás kostice tlačí do prsou, či nedoléhá těsně na hrudní koš apod., musíte zvolit jinou velikost.

 

Správnou velikost podprsenky také poznáte podle jemných červených otlačenin od podprsenky, je to známka toho, že obvod podprsenky není přilíš volný, ale naopak pevně drží prsa na hrudníku a nepustí je dolů k bříšku :-) Jen upozorňuji, že otlaky od kostic musí lemovat celé prso, nesmí končit v prsní tkáni, jinak potřebujete větší košíček!

 

 Otlačeniny od správné podprsenky jsou normální

 

 


 

Článek vznikl na základě článku How to put on a bra od Carissy Rose.

Zdroje obrázků: Obr. 1, obr. 2, obr. 3, obr. 4, obr. 5, obr. 6


( 6 Hodnocení )
 

Jak je to s těsným obvodem?

Pro rychlé určení své velikosti podprsenky, zadejte míry do tohoto kalkulátoru na polských stránkách - nejprve míry přes prsa (měřené volně), poté míry pod prsy (změřené ve výdechu!). Podrobnější vysvětlení kalkulátoru a jeho výsledků naleznete na stránce tabulky velikostí.

Většina dam, které zjistí, že by měly nosit o 5-15 cm menší obvod podprsenky, než je jejich reálný obvod, mají obavy, že je podprsenka bude škrtit a bude nepohodlná. Často nevěří ani velikosti košíčků, ten se jim zdá naopak příliš velký.

Zkuste větší košíček

OBR. 1: Kostice by měla směřovat do podpaží, zde ale končí příliš vepředu (1) a doslova dloube do měkké prsní tkáně. Malý košíček nemůže pojmout všechnu prsní hmotu, a ta tak utíká i spodem (2) (pomáhá tomu i velký obvod), uprostřed kostice odstává, místo toho, aby doléhala na hrudní koš (3). Ramínka jsou příliš napnutá, protože obvod ani košíčky u této podprsenky neplní svou funkci a vše zůstává ležet právě na ramínkách, která se zařezávají do ramen a bolí z nich záda (4).

 

Obr.1: Malý košíček a velký obvod.

Spousta dam nosí malý košíček, možná protože se velkých písmen bojí, možná protože nejsou u nás moc k dostání. Často ale jen proto, že neví, jak má podprsenka správně sedět a myslí si, že jim jejich malý košíček stačí.

Abychom ale mohly nosit menší obvod, který nám udrží ňadra na správném místě, a který neputuje nahoru za krk, musíme nejprve najít správnou velikost košíčků, takovou aby se do nich opravdu celé prso vešlo - prso totiž není jen ta hmota vepředu, ňadro začíná už od podpaží a rozlévá se do stran, a i tuto část musíme nahrnout do košíčku!

Kostice nesmí žádnou její částí ležet na měkké tkáni prsu či ve vzduchu. Kostice lemuje celé prso a v celé své délce doléhá těsně na hrudní koš. Mezi prsy nesmí být ve vzduchu a vnější část směřuje zhruba doprostřed podpaží. Aby se toto podařilo, většina dam musí šáhnout po větším košíčku (často třeba o 2 až 3 čísla), než doposud nosila.

 

Obr. 2: Zde je zřetelně vidět, jak má slečna malý košíček, kostice nelemuje prsní lem, naopak tím, že slečna leží, můžeme hezky vidět, že prso se rozprostírá i mimo kostici, a tak to být samozřejmě nemá.    Obr. 3: Červená čára označuje, kde je ještě prso, které má být uložené v košíčku za všech okolností, i když se slečna předkloní a stejně tak, když si slečna lehne!

OBR. 2 a 3: Tyto dva obrázky ukazují, jak velikost košíčků ovlivňuje délku obvodu, pokud dámy nosí menší košíčky, než by nosit měly, musí to dohánět větším obvodem. Pokud si pořídí správně velký košíček, obvod může začínat až od půlky podpaží a může být proto kratší.

Teprve tehdy, když známe velikost košíčků, můžeme zmenšovat obvod. Jelikož celé ňadro leží v košíčku, nepotřebujeme příliš velký obvod. Pokud bychom měly košíček menší (např. z původní velikosti 75B bychom chtěly přejít na obvod 65, ale ponechaly bychom košíček B - 65B), ňadro by se celé do košíčku nevešlo, a to se musí samozřejmě dohnat větším obvodem, který částečně povede i přes prsní tkáň, místo toho aby obvod začal až od podpaží!

Pokud bude celé ňadro (i ta část, co se nám "rozlévá" pod podpažím) uložené v košíčku, obvod pak začíná až od podpaží a vede kolem zad, jinými slovy ho můžeme o tu část, která předtím vedla ještě přes prsní tkáň, zkrátit.

 

Obr. 4: Spravná velikost podprsenky i pro velké poprsí

Funkce podprsenky

Podprsenka neplní pouze funkci přikrývací, tedy aby nám ňadra/bradavky nebyly vidět pod tričkem, ale měla by být především oporou pro prsa, tak aby nám ňadra držela ve správné poloze.

V dnešní době obsahují všechny podprsenky elastan, tedy jsou pružné a přizpůsobivé. Ale když podprsenka bude hodně elastická a volná, tak oporou pro prsa nikdy nebude - tíha ňader zvítězí, ňadra poklesnou dolů, a to vyhrne zadní část podprsenky nahoru, nebývá neobvyklé, že dámy mají zapínání skoro až za krkem, je zajímavé, že jim to často ani nepřijde divné.

 

OBR. 5 a 6: volný a elastický obvod neudrží váhu prsou, prsa poklesnou a obvod se sune nahoru, celou tíhu prsou nesou ramínka, od kterých Vás bolí záda.

Obr. 5: Příliš velký obvod, který neudrží tíhu poprsí Obr. 6: Příliš velký obvod, který neudrží tíhu poprsí

Podprsenka by neměla být z příliš elastického materiálu, ideální je obsah elastanu do 10 %, aby se častým nošením příliš nevytahala a nepovolila. Mladé dámy tím, že budou nosit podprsenky s velkým a elastickým obvodem rychle získají povislá prsa.

Dámy, které již trochu či více povislá prsa mají (samozřejmě se tomu nedá úplně zabránit), o nich ale nemusejí dávat vědět široké veřejnosti, pokud totiž budou nosit správnou velikost podprsenky se správně těsným obvodem a správným košíčkem, budou v ní mít prsa pevná a krásná!

Pevný a těsný obvod totiž váhu prsou udrží, nesune se nahoru a prsa vypadají pod tričkem krásně pevně, navíc tím, že váhu prsou nese obvod a ne ramínka (jak je tomu u obvodu volného), Vás přestanou bolet záda!

Samozřejmě záleží na tom, jak velká prsa máte. Slečny a ženy s malými prsy nepotřebují tak pevnou oporu. Pokud nemají správnou podprsenku, nepociťují, že by je tlačila ramínka, vytahoval se obvod nebo že by se jim obvod posouval nahoru.

Naopak dámy s velkými, a tím pádem těžkými ňadry očekávají od podprsenky něco víc, než že jim zakryje bradavky. Jejich podprsenka a obvod jsou celý den pořádně namáhány. A díky tíze ňader se obvod i rychleji vytahuje. Pokud tyto dámy mají špatnou velikost, pociťují bolest zad, trápí je zařezávající se ramínka, posouvání obvodu nahoru a rychlé vytahání se obvodu. Tomu všemu se dá ale správnou podprsenkou s pevným obvodem vyhnout!


( 17 Hodnocení )
 

Vybíráme správnou velikost podprsenky

Necítíte se ve své podprsence dobře? Musíte svou podprsenku neustále upravovat? Posouvá se Vám obvod podprsenky nahoru? Zřejmě nosíte špatnou velikost podprsenky, přečtěte si následující body, které Vám pomohou při výběru správné velikosti podprsenky.


Jak poznám správnou velikost podprsenky?

  • obvod podprsenky je pevný, neodtáhneme ho od těla na více než 3 prsty
  • poloha obvodu je vodorovná vzhledem k zemi
  • obvod podprsenky se neposouvá nahoru, když zvedneme ruce či si zataháme za ramínka směrem vzhůru
  • kostice lemuje ňadro v prsním ohybu po celé jeho délce
  • kostice směřuje do podpaždí
  • kostice nikde netlačí na ňadro, neodstává
  • ramínka se nezařezávají do ramen, protože většinu váhy prsou nese obvod
  • po sundání popdrsenky zůstavá obvod trochu otlačený na těle
  • za celý den si podprsenku nemusíme rovnat, vracet na původní místo, stahovat obvod dolů apod.
  • novou podprsenku máme zapnutou na nejvolnější háček 


( 20 Hodnocení )
 

Nosíte správnou velikost podprsenky?

Většina dam si myslí, že správnou velikost podprsenky nosí, ale výzkumy ukazují, že až 80 % žen nosí špatnou velikost podprsenky! Jak jste na tom vy?

75B nebo 80B? Ani jedno!

Nejčastěji nošené velikosti jsou 75B-C a 80B-C, hubeným slečnám je doporučován obvod 70-75, ostatním 80 a více. Pokud si ale uvědomíme, že každá podprsenka v dnešní době obsahuje více či méně elastanu, takže se nošením vytáhne, je jasné, že si nemůžeme kupovat obvod podprsenky stejný, jako si naměříme!

Nenechte se oklamat všudypřítomnými velikostními tabulkami a radami od výrobců či prodavaček spodního prádla, že obvod podprsenky se rovná obvodu naměřeným pod prsy. Není to pravda!

Obvod podprsenky by měl být o 5-10 cm menší, než si změříme, obvod musí být dostatečně pevný, aby tíhu ňader udržel a nepřipustil jejich poklesnutí. Správně těsným obvodem se zbavíte i bolestí zad, protože už vám prsa nebudou držet ramínka ale obvod! Pokud v podprsence zvednete ruce nahoru nesmí se její obvod pohnout!

Pokud si to dáme dohromady obvod 75 je vhodný pro dámy, jejichž reálný obvod je 80-85 cm!


 

Určení správné velikosti podprsenky / změna velikosti podprsenky

Pro rychlé určení své velikosti podprsenky, zadejte míry do tohoto kalkulátoru na polských stránkách - nejprve zadejte míry pod prsy (změřené v úplném výdechu!), poté míry přes prsa (měřené volně). První číslo u řádku Rozmiar brytyjski je Vaše velikost v britském číslování - britští výrobci používají zdvojené číslování, v závorce je převeden obvod do klasického evropského číslování (pozor není převeden košíček). V dalších dvou řádcích naleznete své alternativní velikosti, tzn. velikosti v případě o číslo většího a menšího obvodu. Zde ubírají vždy 2 čísla košíčků, často ale postačí změnit velikost o jedno číslo, viz tyto tabulky. V posledním řádku je Vaše velikost v polském číslování.

90DD_vs_65_DD-1

Možná vás překvapí, že byste měly nosit tak velké košíčky... Ale pravděpodobně tomuto košíčku odpovídá i menší obvod! A o to právě jde, není B jako B a není E jako E. Písmenko u košíčku není absolutním vyjádřením velikosti, ale relativním. Béčko je na různém obvodu různě velké, což spousta dam neví a vybírají si proto špatné velikosti.

 

60F- 65E - 70D - 75C - 80B - tato řada podprsenek má zhruba stejně velký košíček, liší se akorát obvodem!

Košíčky u 75C a 65E jsou zhruba stejné!Na různých obvodech není C stejně veliké! Jak se zmenšuje obvod, tak se relativně zmenšuje i obsah košíčků se stejným písmenkem. Tedy 80C má větší košíček než např. 65C. Naopak např. 65E má relativně stejně velký košíček jako 75C. Zjednodušeně řečeno - pokud vezmeme podprsenku s o jedno číslo menším obvodem, musíme přidat jednu velikost košíčku, aby košíček zůstal stejný.
Pokud vám sedí u podprsenky kostice a košíčky, ale potřebujete menší obvod,  je třeba vzít větší písmenko u košíčku - viz obrázky dole - vyhledáte si svou aktuální velikost (např. 34F), u které vám sedí košíčky a postupujte v řadě - v případě potřeby menšího obvodu doleva (na 32FF), v případě potřeby většího obvodu doprava (na 36E).

Pokud vám naopak sedí obvod, ale košíčky se vám zdají malé (půlí prsa, kostice nedoléhají k hrudi) postupujte v tabulce po sloupci dolů (na 34FF), pokud jsou vám u tohoto obvodu košíčky velké (krabatí se, odstávají) postupujte po sloupci nahoru (na 34E).

Hezký článek i s obrázky, který popisuje, jak vybrat správnou podprsenku naleznete na těchto stránkách.

Obrázky ukazují, jak je velikost košíčků relativní vzhledem k obvodu - každému řádku totiž odpovídá zhruba stejná velikost košíčků.

 

 

 

 

 


( 0 Hodnocení )
 


„Nikdy se nesměji nejlépe. Bojím se, že by to mohlo být naposledy.“ Jan Werich