Note Headline.


Vybíráme správnou velikost podprsenky
_______
Kde podprsenky nakoupit?

Komentované články

 

Jak je to s těsným obvodem?

Pro rychlé určení své velikosti podprsenky, zadejte míry do tohoto kalkulátoru na polských stránkách - nejprve míry přes prsa (měřené volně), poté míry pod prsy (změřené ve výdechu!). Podrobnější vysvětlení kalkulátoru a jeho výsledků naleznete na stránce tabulky velikostí.

Většina dam, které zjistí, že by měly nosit o 5-15 cm menší obvod podprsenky, než je jejich reálný obvod, mají obavy, že je podprsenka bude škrtit a bude nepohodlná. Často nevěří ani velikosti košíčků, ten se jim zdá naopak příliš velký.

Zkuste větší košíček

OBR. 1: Kostice by měla směřovat do podpaží, zde ale končí příliš vepředu (1) a doslova dloube do měkké prsní tkáně. Malý košíček nemůže pojmout všechnu prsní hmotu, a ta tak utíká i spodem (2) (pomáhá tomu i velký obvod), uprostřed kostice odstává, místo toho, aby doléhala na hrudní koš (3). Ramínka jsou příliš napnutá, protože obvod ani košíčky u této podprsenky neplní svou funkci a vše zůstává ležet právě na ramínkách, která se zařezávají do ramen a bolí z nich záda (4).

 

Obr.1: Malý košíček a velký obvod.

Spousta dam nosí malý košíček, možná protože se velkých písmen bojí, možná protože nejsou u nás moc k dostání. Často ale jen proto, že neví, jak má podprsenka správně sedět a myslí si, že jim jejich malý košíček stačí.

Abychom ale mohly nosit menší obvod, který nám udrží ňadra na správném místě, a který neputuje nahoru za krk, musíme nejprve najít správnou velikost košíčků, takovou aby se do nich opravdu celé prso vešlo - prso totiž není jen ta hmota vepředu, ňadro začíná už od podpaží a rozlévá se do stran, a i tuto část musíme nahrnout do košíčku!

Kostice nesmí žádnou její částí ležet na měkké tkáni prsu či ve vzduchu. Kostice lemuje celé prso a v celé své délce doléhá těsně na hrudní koš. Mezi prsy nesmí být ve vzduchu a vnější část směřuje zhruba doprostřed podpaží. Aby se toto podařilo, většina dam musí šáhnout po větším košíčku (často třeba o 2 až 3 čísla), než doposud nosila.

 

Obr. 2: Zde je zřetelně vidět, jak má slečna malý košíček, kostice nelemuje prsní lem, naopak tím, že slečna leží, můžeme hezky vidět, že prso se rozprostírá i mimo kostici, a tak to být samozřejmě nemá.    Obr. 3: Červená čára označuje, kde je ještě prso, které má být uložené v košíčku za všech okolností, i když se slečna předkloní a stejně tak, když si slečna lehne!

OBR. 2 a 3: Tyto dva obrázky ukazují, jak velikost košíčků ovlivňuje délku obvodu, pokud dámy nosí menší košíčky, než by nosit měly, musí to dohánět větším obvodem. Pokud si pořídí správně velký košíček, obvod může začínat až od půlky podpaží a může být proto kratší.

Teprve tehdy, když známe velikost košíčků, můžeme zmenšovat obvod. Jelikož celé ňadro leží v košíčku, nepotřebujeme příliš velký obvod. Pokud bychom měly košíček menší (např. z původní velikosti 75B bychom chtěly přejít na obvod 65, ale ponechaly bychom košíček B - 65B), ňadro by se celé do košíčku nevešlo, a to se musí samozřejmě dohnat větším obvodem, který částečně povede i přes prsní tkáň, místo toho aby obvod začal až od podpaží!

Pokud bude celé ňadro (i ta část, co se nám "rozlévá" pod podpažím) uložené v košíčku, obvod pak začíná až od podpaží a vede kolem zad, jinými slovy ho můžeme o tu část, která předtím vedla ještě přes prsní tkáň, zkrátit.

 

Obr. 4: Spravná velikost podprsenky i pro velké poprsí

Funkce podprsenky

Podprsenka neplní pouze funkci přikrývací, tedy aby nám ňadra/bradavky nebyly vidět pod tričkem, ale měla by být především oporou pro prsa, tak aby nám ňadra držela ve správné poloze.

V dnešní době obsahují všechny podprsenky elastan, tedy jsou pružné a přizpůsobivé. Ale když podprsenka bude hodně elastická a volná, tak oporou pro prsa nikdy nebude - tíha ňader zvítězí, ňadra poklesnou dolů, a to vyhrne zadní část podprsenky nahoru, nebývá neobvyklé, že dámy mají zapínání skoro až za krkem, je zajímavé, že jim to často ani nepřijde divné.

 

OBR. 5 a 6: volný a elastický obvod neudrží váhu prsou, prsa poklesnou a obvod se sune nahoru, celou tíhu prsou nesou ramínka, od kterých Vás bolí záda.

Obr. 5: Příliš velký obvod, který neudrží tíhu poprsí Obr. 6: Příliš velký obvod, který neudrží tíhu poprsí

Podprsenka by neměla být z příliš elastického materiálu, ideální je obsah elastanu do 10 %, aby se častým nošením příliš nevytahala a nepovolila. Mladé dámy tím, že budou nosit podprsenky s velkým a elastickým obvodem rychle získají povislá prsa.

Dámy, které již trochu či více povislá prsa mají (samozřejmě se tomu nedá úplně zabránit), o nich ale nemusejí dávat vědět široké veřejnosti, pokud totiž budou nosit správnou velikost podprsenky se správně těsným obvodem a správným košíčkem, budou v ní mít prsa pevná a krásná!

Pevný a těsný obvod totiž váhu prsou udrží, nesune se nahoru a prsa vypadají pod tričkem krásně pevně, navíc tím, že váhu prsou nese obvod a ne ramínka (jak je tomu u obvodu volného), Vás přestanou bolet záda!

Samozřejmě záleží na tom, jak velká prsa máte. Slečny a ženy s malými prsy nepotřebují tak pevnou oporu. Pokud nemají správnou podprsenku, nepociťují, že by je tlačila ramínka, vytahoval se obvod nebo že by se jim obvod posouval nahoru.

Naopak dámy s velkými, a tím pádem těžkými ňadry očekávají od podprsenky něco víc, než že jim zakryje bradavky. Jejich podprsenka a obvod jsou celý den pořádně namáhány. A díky tíze ňader se obvod i rychleji vytahuje. Pokud tyto dámy mají špatnou velikost, pociťují bolest zad, trápí je zařezávající se ramínka, posouvání obvodu nahoru a rychlé vytahání se obvodu. Tomu všemu se dá ale správnou podprsenkou s pevným obvodem vyhnout!


( 17 Hodnocení )
 
„Žití, to je největší umění na světě, neboť většina lidí pouze existuje.“ Oscar Wilde